Asfalt ve Beton Makinaları İthalat İhracat Sanayi Ticaret Limited Şirketi 

 

 Ana.Sayfa 

 

Bitüm Ekipmanları

·         Polimer Modifiye   Bitüm  Plentleri

·         Emülsiyon Plentleri

·         Kızgın Yağ Isıtıcıları

·         Distribütörler

 

 Beton Ekipmanları

·         Sulama , MCP

·         Havaalanı, Yol, CSP

·         Muhtelif, MP

·         Finişer Referansları

 

Haberler  

 

 Şantiyelerden...

Bitüm Ekipmanları

Asfalt Distribütörleri

Massenza S.r.L Firması bitüm, emülsiyon püskürtme distribütörlerinin yanısıra son yıllarda Avrupa'da kullanılmaya başlanan PMB püskürtme distribütörleri konusunda uzmanlaşmış bir firmadır.Yüksek teknoloji ve yüksek güvenlik standardı ile uygun fiyatı birleştirerek kullanıcılara uygun çözümler üretmektedir.

                

 

MASSENZA KIZGIN YAĞ ISITMALI YENİ JENERASYON ASFALT DİSTRİBÜTÖRÜ

 Bu makinada emülsiyonu/bitümü ve aksesuarları ısıtmak amacıyla bir kızgın yağ ısıtıcısı vardır. Eski sistemde, tankın içine girip çıkan, bacaya bağlanan U tipi borunun bir ucuna bağlı bir brülör gerekliydi. Bu sistem halihazırda Türkiye’ de varolan sistemdir. Yine bu sistem geçmişte asfalt plentinde bitümü ısıtmak için kullanılmıştır. Şu an hiç bir asfalt plenti imalatçısı bu sistemi kullanmamaktadır. Direk alevle ısıtma da, tankın içindeki borunun yüzeyinde oluşan yüksek ısıdan bitüm kalitesi olumsuz etkilenir, bu yüzden sistemin değiştirilmesi gerekmektedir. Aynı olumsuz etkiler püskürtme içinde geçerlidir ancak bu durum kabullenilmek zorundadır çünkü ilave ısıtıcı ağırlığından dolayı taşıma kapasitesi düşer, makinanın maliyeti çok yükselir ve ısıtma asgaride tutulmaya çalışılacaktır. Emülsiyon ile problem daha önemlidir,yüksek ısı emülsiyonun kesilmesine neden olur, suyu buharlaştırır, tabanda çökelmeye neden olur, bitüm hattını tıkar, pompalamada da sorun çıkar.

Bu durum operatörün boruları, pompayı, püskürtme barını, valfleri ve diğer aksamları alevle uzun süre ısıtmasına neden olur. 

Kızgın yağ ısıtıcısının kullanıma başlanmasına, Polimer Modifiye Bitüm’ ün püskürtülebilmesi ihtiyacı neden olmuştur. Bilindiği üzere PMB 195 C ‘ ın üstünde ısıtılmamalıdır, aksi takdirde içeriğindeki polimer zarar görecektir, jel haline dönüşecektir. Kızgın yağ ısıtıcısı bu zararı önleyebilmek için gerekli olan ısı kontrolünü sağlayabilecek tek yoldur. Tabiiki aynı sistem emülsiyon içinde kullanılabilir, ancak mevcut ısıtıcılar bu iş için çok büyük, çok ağır ve çok pahalıdır. Bu nedenle, öncelikle özel bir ısıtıcı üretildive iyi sonuçlar alındığından dolayı şu anda İtalya’ da bu tip kızgın yağ ısıtıcısı olmadan hiç bir yeni asfalt distribütörü satılmamaktadır.

 Emülsiyona hasar vermemek için ısıtmayı kontrol altında tuttuğumuz gibi, pompa, borular ve püskürtme barı ceketli tiptir. Bu sayede sabahları makinayı işletmeye almak çabuk ve kolaydır ; kaynak ve alevle tehlikeli şekilde ısıtmaya, genel temizliğe, püskürtme barının içindeki emülsiyonun deşarj edilmesine gerek yoktur, kızgın yağ ısıtıcısı ile ısıtmak yeterlidir. Bu şekilde ısıtıldığından, püskürtme barının, hidrolik olarak açılmasında sorun yoktur, emülsiyon direk alevle ısıtıldığında kesileceği için oluşacak parçacıklardan memelerde tıkanma meydana gelecektir ; bu da önlenmektedir. Yine emülsiyonun soğuk boşaltılmasından kaynaklanabilecek tıkanmalarında önüne geçilecektir.

 Püskürtme barının temizliği son zamanlarda kullanıcı içinde büyük sorunlar yaratmaktadır. Yeni çevre koruma kuralları gereği atıkların yol kenarına bırakılması yasaklanmıştır. Bu nedenle kullanıcı atığı özel bir kaba boşaltmalıdır, tanka doldurup bu konuda uzman toplayıcı firmalara teslim etmelidir ; aksi takdirde çok büyük cezalar söz konusu olmaktadır.

 Diğer bir önemli özelliğimiz, mikroişlemci kontrollü püskürtme sistemidir. Püskürtülen emülsiyonun oranı, yapılan işin neticesinin iyi olması açısından çok önemlidir. Avrupa’ da bu oran idareler tarafından sürekli kontrol edilmektedir. Eğer bilgisayar kontrollü sisteminiz yoksa, şartname değerlerini tutturmanız çok zordur. Bilgisayar kamyonun süratini ölçer, basıncı ayarlayarak ihtiyaç kadar emülsiyonu püskürtür.

 Şu anda Avrupa da tüm satılan distribütörler kızgın yağ ısıtmalıdır ve çok yakın zamanda ülkenizde de bu şekilde olacaktır. Bu konuda ilk atılımı EGE ASFALT firması yaparak Eylül 2005 tarihinde bir adet Massenza Kızgın Yağ Isıtmalı Asfalt ve Emülsiyon Distribütörü sipariş etmiştir.